
Промените в закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения влизат в дневния ред на парламента, съобщава БНР.
Проектите за промени са два – на ПП-ДБ и на Министерския съвет. Основното изменение и в двата е пълното транспониране на европейската директива, според която лицата, подаващи сигнали за престъпления, случили се повече от две години назад, вече ще могат да получават защита.
Досега важеше двегодишният давностен срок. Това е един от законопроектите по Националния ПВУ, чието приемане е необходимо, за да можем да получим втория транш от средствата за нашата страна.
На първо четене ще бъдат разгледани и три проекта за промени в Семейния кодекс. Този на „Възраждане“ предвижда равнопоставено третиране на родителите при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителски права.
От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, като още на този етап в съдебното решение да се включи и въпросът с пътуването на детето в чужбина.
В проекта на ИТН се определя минимален период от 127 дни, т.е. 4 месеца, в които единият родител да може да прекарва време с детето си.
В програмата е включено и първо гласуване на промени в Закона за доброволчеството.
Премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов, на икономиката Петър Дилов и председателят на ДАНС Пламен Тончев ще бъдат изслушани за създаването на необясними бюрократични препятствия от местна и централна власт по включването на обект за производство на взривни материали и барут в гр. Смядово в Стратегическия списък. Вносители на искането за изслушване са депутати от ПП-ДБ.
Останалите изслушвания, които бяха включени вчера в програмата на НС, не са фиксирани като точки от дневния ред и за да се стигне до тях, трябва да бъде гласувано удължаване на времето на пленарното заседание.